Aktuální číslo:

2022/9

Téma měsíce:

Evropa

Co nám Google říká o dezinformátorech?

 |  2. 5. 2022
 |  Vesmír 101, 282, 2022/5

Automatické doplňování, které Google nabízí při zadávání vyhledávané fráze, je nebezpečně shovívavé vůči dezinformátorům a konspirátorům. Upozorňují na to mediální odborníci z kanadské Univerzity Simona Frasera, kteří se zabývají šířením dezinformací.

Pokud do vyhledávače napíšete jméno jen trochu známějšího člověka, Google vám zpravidla kromě souvisejících slov nabídne i stručnou charakteristiku hledané osoby. Ta bývá vždy neutrální nebo pozitivní. Zpravidla odráží původní profesi, nikoli veřejné aktivity dotyčného člověka. Podle autorů výzkumu tím Google pomáhá konspirátory legitimizovat a vytváří falešný dojem o jejich skutečném vlivu na společnost.

Například známý konspirátor Alex Jones je podle Google „americký rozhlasový moderátor“. V Kanadě působící Angličan Gavin McInnes, konspirátor a zakladatel neofašistické organizace Proud Boys, je pro změnu „kanadský spisovatel“.

Zkusili jsme to také. Vydavatel serveru Protiproud Petr Hájek je „novinář“. Jím skutečně kdysi býval, dnes má však jeho psaní s novinařinou společného pouze to, že také pracuje se slovy. Kovidová konspirátorka Jana Peterková je „zpěvačka“ – zde došlo k hybridizaci se stejnojmennou manželkou Karla Peterky z TV Šlágr: u medailonku, který Google u vyhledávání zobrazí, se mísí fotky obou žen. A proruský dezinformátor Jiří Černohorský je prostě jen „aktivista“.

Algoritmům to však těžko můžeme mít za zlé – na subjektivní a v řadě případů sporné hodnocení veřejných aktivit nejsou stavěné. Pokud by se v tomto duchu změnily, kádrování umělou inteligencí by jistě přineslo řadu nových problémů.

Al-Rawi A. et al.: M/C Journal, 2022, DOI: 10.5204/mcj.2852

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Pravěké kořeny evropské identity

Pravěké kořeny evropské identity uzamčeno

Jan Turek  |  5. 9. 2022
Pohled na dávnou minulost naší evropské identity se může mnohým z nás zdát samozřejmý a mnohdy ani nedokážeme přesně pojmenovat hlavní rysy našeho...
Naděje pro srdce

Naděje pro srdce uzamčeno

Vojtěch Melenovský  |  5. 9. 2022
Pravděpodobnost, že během života budete mít potíže se srdcem, je vysoká. Jde o jednu z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti obyvatel rozvinutých...
Pohon letadel budoucnosti

Pohon letadel budoucnosti

Daniel Hanus  |  5. 9. 2022
Za největšího nepřítele ovzduší jsou považována fosilní paliva. V brzké budoucnosti by je už neměla používat auta ani elektrárny. Vůbec se však...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné