Co nám Google říká o dezinformátorech?
| 2. 5. 2022Automatické doplňování, které Google nabízí při zadávání vyhledávané fráze, je nebezpečně shovívavé vůči dezinformátorům a konspirátorům. Upozorňují na to mediální odborníci z kanadské Univerzity Simona Frasera, kteří se zabývají šířením dezinformací.
Pokud do vyhledávače napíšete jméno jen trochu známějšího člověka, Google vám zpravidla kromě souvisejících slov nabídne i stručnou charakteristiku hledané osoby. Ta bývá vždy neutrální nebo pozitivní. Zpravidla odráží původní profesi, nikoli veřejné aktivity dotyčného člověka. Podle autorů výzkumu tím Google pomáhá konspirátory legitimizovat a vytváří falešný dojem o jejich skutečném vlivu na společnost.
Například známý konspirátor Alex Jones je podle Google „americký rozhlasový moderátor“. V Kanadě působící Angličan Gavin McInnes, konspirátor a zakladatel neofašistické organizace Proud Boys, je pro změnu „kanadský spisovatel“.
Zkusili jsme to také. Vydavatel serveru Protiproud Petr Hájek je „novinář“. Jím skutečně kdysi býval, dnes má však jeho psaní s novinařinou společného pouze to, že také pracuje se slovy. Kovidová konspirátorka Jana Peterková je „zpěvačka“ – zde došlo k hybridizaci se stejnojmennou manželkou Karla Peterky z TV Šlágr: u medailonku, který Google u vyhledávání zobrazí, se mísí fotky obou žen. A proruský dezinformátor Jiří Černohorský je prostě jen „aktivista“.
Algoritmům to však těžko můžeme mít za zlé – na subjektivní a v řadě případů sporné hodnocení veřejných aktivit nejsou stavěné. Pokud by se v tomto duchu změnily, kádrování umělou inteligencí by jistě přineslo řadu nových problémů.
Al-Rawi A. et al.: M/C Journal, 2022, DOI: 10.5204/mcj.2852
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [294,88 kB]