Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2Vesmírná škola 2

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Co nám Google říká o dezinformátorech?

 |  2. 5. 2022
 |  Vesmír 101, 282, 2022/5

Automatické doplňování, které Google nabízí při zadávání vyhledávané fráze, je nebezpečně shovívavé vůči dezinformátorům a konspirátorům. Upozorňují na to mediální odborníci z kanadské Univerzity Simona Frasera, kteří se zabývají šířením dezinformací.

Pokud do vyhledávače napíšete jméno jen trochu známějšího člověka, Google vám zpravidla kromě souvisejících slov nabídne i stručnou charakteristiku hledané osoby. Ta bývá vždy neutrální nebo pozitivní. Zpravidla odráží původní profesi, nikoli veřejné aktivity dotyčného člověka. Podle autorů výzkumu tím Google pomáhá konspirátory legitimizovat a vytváří falešný dojem o jejich skutečném vlivu na společnost.

Například známý konspirátor Alex Jones je podle Google „americký rozhlasový moderátor“. V Kanadě působící Angličan Gavin McInnes, konspirátor a zakladatel neofašistické organizace Proud Boys, je pro změnu „kanadský spisovatel“.

Zkusili jsme to také. Vydavatel serveru Protiproud Petr Hájek je „novinář“. Jím skutečně kdysi býval, dnes má však jeho psaní s novinařinou společného pouze to, že také pracuje se slovy. Kovidová konspirátorka Jana Peterková je „zpěvačka“ – zde došlo k hybridizaci se stejnojmennou manželkou Karla Peterky z TV Šlágr: u medailonku, který Google u vyhledávání zobrazí, se mísí fotky obou žen. A proruský dezinformátor Jiří Černohorský je prostě jen „aktivista“.

Algoritmům to však těžko můžeme mít za zlé – na subjektivní a v řadě případů sporné hodnocení veřejných aktivit nejsou stavěné. Pokud by se v tomto duchu změnily, kádrování umělou inteligencí by jistě přineslo řadu nových problémů.

Al-Rawi A. et al.: M/C Journal, 2022, DOI: 10.5204/mcj.2852

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...