Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Výstřel proti rakovině

 |  28. 2. 2022
 |  Vesmír 101, 147, 2022/3

„Věřím, že tento národ by se měl zavázat, že do konce tohoto desetiletí dopraví člověka na Měsíc a zajistí jeho bezpečný návrat na Zemi,“ prohlásil 25. května 1961 americký prezident John Kennedy. Od té doby se pro podobně ambiciózní projekty vžilo označení „Moonshot“. S jedním takovým přišel v roce 2016 Joe Biden, tehdy ve funkci viceprezidenta. Americká vláda se zavázala vyčlenit v rámci programu Cancer Moonshot pro příštích sedm let 1,8 miliardy dolarů na boj s rakovinou. Cílem bylo urychlení výzkumu, posílení spolupráce napříč institucemi a lepší sdílení dat.

Zdá se to jako velká suma, ale ve skutečnosti představuje roční navýšení rozpočtu Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NCI) asi o 5 %. Odborník na veřejné zdraví Cary Gross z Lékařské fakulty Yaleovy univerzity to pro časopis Nature sarkasticky komentoval: „Řekli nám: ‚Chystáme revoluci: dostávali jste 100 dolarů, teď vám dáme 105 dolarů.‘“

Nyní Joe Biden oznámil oživení programu. Tentokrát s jasně definovaným cílem: do pětadvaceti let snížit počet úmrtí způsobených nádorovými onemocněními na polovinu. Další prioritou je zlepšení kvality života pacientů a jejich rodin. Důraz má být kladen na prevenci, včasnou diagnostiku i výzkum nových terapií. Zatím však není znám rozpočet programu, takže těžko soudit, zda jde o realistický plán, nebo jen o politickou proklamaci.

Jde o americký program zaměřený pochopitelně především na přínos pro občany Spojených států amerických, ale pokud se ho podaří efektivně naplnit, zvláště jeho výzkumná větev bezpochyby přispěje k pokroku v boji s rakovinou na celém světě. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...