i
Zeštíhlení chrání před kosmickým zářením
| 5. 12. 2022 | Vesmír 101, 729, 2022/12
Solární články zajišťující energii satelitům a kosmickým sondám trpí působením kosmického záření a jejich účinnost rychle klesá. Nový typ článků, navržený odborníky z univerzity v Cambridge, tímto neduhem trpí výrazně méně. Vděčí za to své extrémní tenkosti. Zjednodušeně řečeno, škodlivé záření v nich má méně cílů. Jako polovodič v nich slouží arsenid gallitý (GaAs). Fotovoltaická vrstva (na snímku zelenomodrá) nad své okolí vyčnívá o pouhých 120 nm. Nové články mohou mít krycí sklo o třetinové síle, což mimo jiné znamená jejich citelné odlehčení. A v kosmu se počítá každý gram.
Barthel A. et al.: J. Appl. Phys., 2022. DOI: 10.1063/5.0103381
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [450,01 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...