Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Palivo k Měsíci

 |  5. 12. 2022
 |  Vesmír 101, 725, 2022/12

Rád bych věděl, kolik tun paliva bude k Měsíci a k Marsu vynášet raketa Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro velmi těžké náklady Space Launch System (SLS), včetně obsahu pomocných raket na tuhá paliva. To samé mě zajímá u nosiče Super Heavy/Starship (SHS) společnosti SpaceX, se kterým by prý SLS měla dopravit lidi na Měsíc a na Mars.

Vím už, že Orion systému NASA pouze dopraví lidi na oběžnou dráhu Marsu a zase na Zemi. To znamená, že nemá žádné palivo a bude přistávat třením o atmosféru. To je pořád pravěk.

Josef Kopřiva

Odpověď: Podle aktuálních plánů NASA raketa SLS k Marsu létat nemá. Jejím úkolem má být doprava kosmické lodi Orion na stanici Gateway v cislunárním prostoru poblíž Měsíce, kde by posádka přestoupila do opakovaně použitelného planetoletu. Ten by létal mezi oběžnou drahou Marsu a stanicí Gateway, přičemž by nikdy nevstupoval do atmosféry. U Gateway by se mohly posádky střídat, doplňovat zásoby či provádět opravy. Zmíněný plán je ale již několik let starý a mohl se změnit. K Marsu se pravděpodobně nedostane ani loď Orion, která je na takovou cestu příliš malá.

Pokud jde o planetolet, detaily projektu zatím neznáme. Lze předpokládat, že by mohl vážit okolo 40 tun a jeho nosičem by mohla být raketa SLS ve finální konfiguraci Block 2. O pohonné jednotce si lze udělat představu z plánů NASA, které před lety počítaly s využitím velkého množství iontových motorů, a z testování jejich technologie právě na Gateway.

U rakety Super Heavy/Starship je to komplikovanější, neboť systém je stále ve vývoji a údaje oznámené před lety už nemusí platit. Starship, která se má na oběžné dráze Země dotankovat, by pak k Měsíci (či Marsu) vyrazila s plnými nádržemi. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Kosmonautika

O autorovi

Dušan Majer

Dušan Majer (*1987) popularizuje kosmonautiku od roku 2009, založil zpravodajský portál kosmonautix.cz, zaměřený na kosmonautiku, v jehož čele stojí dodnes. Vydává videa o kosmonautice na portálech YouTube, Stream.cz a Fameplay. Získal několik ocenění od Akademie věd ČR za popularizaci vědy, například za pořad Vesmírné výzvy.
Majer Dušan

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...