i
Africká savana objektivem fotopastí
| 3. 1. 2022 | Vesmír 101, 2, 2022/1
Nacházejí se v africké savaně oblasti s vyšší biodiverzitou? Kde? A proč jsou pestřejší? To jsou otázky, které zajímají Kláru Pyškovou a její kolegy z Botanického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK. Poslední tři roky shromažďují data o vegetaci, savcích, ptácích, nočních motýlech a netopýrech v Krugerově národním parku na 60 výzkumných plochách. Účinným nástrojem sledování živočichů jsou pro ně fotopasti. „Pořídily téměř osm milionů fotografií,“ přibližuje Klára Pyšková. Představujeme vybrané „úlovky“.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [496,67 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Věda pod objektivem
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.