Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Tim Birkhead: Ptačí smysl. Jaké to je být ptákem

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 513, 2021/7

Nakladatelství KAZDA, Brno 2021, 272 stran, ISBN (EAN): 978-80-88316-98-5

„Nikdy se nedozvíme, jaké je to, být ptákem, protože i když si to představíme, je to stále naše představa,“ připouští autor, britský ornitolog a profesor chování a evoluce na univerzitě v Sheffieldu. Tyto limity vědcům ale nebrání v tom, abychom se nesnažili ptačí smysly a způsoby, jak je používají k poznávání okolí i vzájemné komunikaci, prozkoumat. Navíc dnes svůj výzkum mohou opřít o technické vymoženosti, jako jsou miniaturní vysílačky, fotopasti apod. „Alespoň o některých ptačích smyslech už v současné době máme slušné základní vědomosti,“ dodává autor, který čtenářům toto poznání čtivým způsobem představuje.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ornitologie

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Tropické štěnice v evropských domácnostech

Tropické štěnice v evropských domácnostech

Uplynulý rok nám poskytl cennou, i když bolestnou lekci. Ukázal, jaké cesty se v globalizující lidské společnosti otevírají některým patogenům...
Výhody nitridových polovodičů

Výhody nitridových polovodičů

Alice Hospodková  |  12. 7. 2021
V posledních pětadvaceti letech pronikly do polovodičového průmyslu nitridové polovodiče, založené na sloučeninách dusíku s prvky III. skupiny –...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné