Aktuální číslo:

2022/7

Téma měsíce:

Rovnováha

Tim Birkhead: Ptačí smysl. Jaké to je být ptákem

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 513, 2021/7

Nakladatelství KAZDA, Brno 2021, 272 stran, ISBN (EAN): 978-80-88316-98-5

„Nikdy se nedozvíme, jaké je to, být ptákem, protože i když si to představíme, je to stále naše představa,“ připouští autor, britský ornitolog a profesor chování a evoluce na univerzitě v Sheffieldu. Tyto limity vědcům ale nebrání v tom, abychom se nesnažili ptačí smysly a způsoby, jak je používají k poznávání okolí i vzájemné komunikaci, prozkoumat. Navíc dnes svůj výzkum mohou opřít o technické vymoženosti, jako jsou miniaturní vysílačky, fotopasti apod. „Alespoň o některých ptačích smyslech už v současné době máme slušné základní vědomosti,“ dodává autor, který čtenářům toto poznání čtivým způsobem představuje.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ornitologie

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Sirovodík chrání spermie mužů

Sirovodík chrání spermie mužů audio

Jaroslav Petr  |  18. 7. 2022
Samci savců včetně mužů si ve varlatech vyrábějí toxický plyn. S jeho pomocí chrání spermie před poškozením v nepříznivých podmínkách.
„Méně jíst a více cvičit!“

„Méně jíst a více cvičit!“ uzamčeno

Adam Obr  |  12. 7. 2022
Tuto radu dostal prakticky každý, kdo se někdy ve svém životě rozhodl zhubnout. Snížit „aspoň o dvě kila“ hmotnost svých tukových zásob...
Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022

Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022 uzamčeno

Vladimír Wagner  |  11. 7. 2022
Ruská invaze dopadá i na vědeckou spolupráci, mnohé z mezinárodních projektů byly po invazi zrušeny nebo jsou významně ohroženy. Zmínit lze třeba...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné