i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Filtr pro laboratoř na čipu

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 425, 2021/7

Miniaturní „laboratoře“ tvořené systémem mikroskopických kanálků nacházejí uplatnění v biologickém, biomedicínském i farmaceutickém výzkumu. Možnosti jejich využití by mohl rozšířit mikrofiltr, který lze změnou orientace přiloženého magnetického pole otočit o 90°. Vzorek protékající kanálkem tak má buď volnou cestu, nebo musí projít otvory ve filtru, jejichž velikost se pohybuje v jednotkách mikrometrů. Filtr je vyroben pomocí 3D tisku, konkrétně dvoufotonovou polymerací roztoku obsahujícího magnetické nanočástice. Autoři demonstrovali jeho funkčnost separací polystyrenových kuliček o průměru 2,5 a 8 mikrometrů.

Wang C. et al.: Optics Letters, 2021, DOI: 10.1364/OL.428751

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nanotechnologie, Laboratorní technika

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Tropické štěnice v evropských domácnostech

Tropické štěnice v evropských domácnostech

Uplynulý rok nám poskytl cennou, i když bolestnou lekci. Ukázal, jaké cesty se v globalizující lidské společnosti otevírají některým patogenům...
Výhody nitridových polovodičů

Výhody nitridových polovodičů

Alice Hospodková  |  12. 7. 2021
V posledních pětadvaceti letech pronikly do polovodičového průmyslu nitridové polovodiče, založené na sloučeninách dusíku s prvky III. skupiny –...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné