Aktuální číslo:

2021/10

Téma měsíce:

Domestikace

Miliarda pro české biotechnologické start-upy

 |  3. 5. 2021
 |  Vesmír 100, 282, 2021/5

Začínající firmy, snažící se uvést na trh originální nápad na poli biotechnologií a medicíny, mohou brzy na rozjezd svého podnikání získat investici od nově vznikajícího investičního fondu, který pro tyto účely v nejbližších pěti letech uvolní více než miliardu korun.

Fond, který se zaměří především na spin-off společnosti vznikající při akademických pracovištích, vzejde ze spolupráce mezi biotechnologickým inkubátorem i&i Prague, patřícím do inovačního ekosystému Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, a Evropským investičním fondem (EIF). První investice by měl uskutečnit už v roce 2021.

EIF do fondu investuje několik desítek milionů eur. „Díky finančním prostředkům, které se k nám díky EIF dostanou, bude možné podpořit desítky projektů vývoje nových léčiv, diagnostiky nebo inovativních lékařských prostředků, které by jinak nemusely dostat šanci k dalšímu rozvoji,“ říká Jaromír Zahrádka, ředitel i&i Prague.

Inkubátor i&i Prague se věnuje především inovacím v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských prostředků pocházejících z akademických institucí. Podporuje vytváření spin-off společností, investuje do nich a pomáhá při komercializaci inovativních technologií výzkumných institucí a univerzit v ČR i v zahraničí. Firmy v jeho portfoliu získaly od investorů už více než miliardu korun.

Evropský investiční fond byl založen v roce 1994, jeho většinovým podílníkem je Evropská investiční banka. Poskytuje rizikové investice malým a středním podnikům, zejména novým firmám zaměřeným na technologie.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Ekonomie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Estrogeny jsou pohlavní ženské hormony, které nejenom řídí funkce pohlavního systému, ale významně ovlivňují většinu orgánů a tkání ženského...
Nejlepší cesta, kterou máme

Nejlepší cesta, kterou máme

Eva Bobůrková  |  4. 10. 2021
Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané...
Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Jan Robovský  |  4. 10. 2021
Proces domestikace a jeho dílčí aspekty přitahují pozornost vědců nejedné disciplíny. Tento zájem umožňuje jednou za čas získaná data...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné