Robert M. Sapolsky: Chování. Biologie člověka v dobrém i ve zlém
| 1. 3. 2021 | Vesmír 100, 201, 2021/3
Autor, profesor biologie a neurologie na Stanfordově univerzitě, původně studoval sociální chování paviánů v Keni, pak však svůj zájem zaměřil i na chování lidského druhu. Ve své rozsáhlé a komplexní knize čtenáři představuje původ našeho chování od prvních vteřin po narození, kdy hraje hlavní roli aktivita různých oblastí mozku, přes hodiny až dny, kdy se vlády ujímají hormony, až k tisícům a milionům let, během nichž naše chování formovala evoluce. První knihu Why Zebras Don’t Get Ulcers (Proč zebry nemají vředy) vydal v 1994, českým čtenářům se však dostává do rukou až jeho kniha (zatím) poslední, která v originále vyšla v roce 2017.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [361,25 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Evoluční biologie
RUBRIKA: Přečetli jsme
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.