Síla sítí
| 1. 11. 2021Web Prolific.co se těší značné oblibě mezi psychology, kteří shánějí „lidský materiál“ pro svůj výzkum. Dobrovolníci se na webu mohou zaregistrovat a zapojit se do online průzkumů, za což dostávají malou odměnu. Služba se chlubí tím, že badatelům dokáže nabídnout reprezentativní vzorky americké a britské populace.
Vše fungovalo uspokojivě až do 24. července 2021. Ten den zveřejnila Sarah Franková, dvacetiletá dívka z Floridy, minutové video na síti TikTok. V něm na službu upozornila jako na zdroj snadného přivýdělku. Do měsíce mělo video 4,1 milionu zhlédnutí a 21 tisíc sdílení. Do služby Prolific se zaregistrovalo 30 tisíc nových uživatelů – v naprosté většině dívky ve věku Sarah Frankové. Než web stihl zareagovat a upravit algoritmy generující z databáze uživatelů reprezentativní vzorky, proběhla řada výzkumů, v nichž mladé dívky válcují všechny ostatní. Badatelé tak mohou data za několik týdnů hodit do koše.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [378,13 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.