i
Vlasatice
| 7. 9. 2020 | Vesmír 99, 477, 2020/9
Největší egyptská pyramida byla před 4500 lety ještě v záruce, když se kolem Slunce prosmýkla vlasatice C/2020 F3 NEOWISE, která nám letos v létě dělala milou společnost na noční obloze.
Až příště přiletí, budeme připravovat k vydání už 6849. ročník časopisu Vesmír. Pro případ, že by naši následovníci chtěli porovnat vzhled ohonu s tím, který jsme na noční obloze mohli pozorovat začátkem letošního léta, otiskujeme snímek, zaslaný redakci dlouholetým předplatitelem Vesmíru, panem Viktorem Nedbalem. Kometu zachytil 14. 7. večer v Bílovicích nad Svitavou obyčejnou zrcadlovkou položenou na štaflích a vybavenou objektivem s ohniskem 300 mm. Exponoval 5 sekund.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [267,19 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Marek Janáč
Marek Janáč (* 1971) je publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za svou tvorbu získal řadu ocenění na domácích i mezinárodních festivalech. Popularizaci vědy považuje za dílo na úrovni jazykového překladu básně. Jeho ideálem je – na rozdíl od bonmotu srovnávajícího dobrý překlad s ženou – překlad věrný i krásný zároveň.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...