Síť pracovišť pro umělou inteligenci
| 1. 6. 2020Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně se zapojují do projektu HumanE AI Net – sítě evropských pracovišť pro umělou inteligenci. Projekt spojuje přední evropská výzkumná centra, univerzity a průmyslové podniky ve snaze přesáhnout úzkou definici umělé inteligence a umožnit spolupráci s odborníky v souvisejících oblastech, jako je interakce člověka s počítačem, kognitivní věda, sociální věda nebo nauka o složitosti. Česká pracoviště přispějí svými zkušenostmi s automatickým zpracováním řeči a jazyka.
V rámci projektu HumanE AI Net získá 53 partnerských organizací celkem téměř 12 milionů eur. Vedení projektu má na starosti Výzkumné centrum pro umělou inteligenci *(DFKI) v německém Saarbrückenu. „Výzkum v oblasti umělé inteligence a jazykových technologií bude probíhat v rámci společných mikroprojektů, které mají za cíl dospět ke zcela novým výsledkům a novým výzkumným otázkám prostřednictvím netradičních experimentů, které zároveň donutí účastníky opustit onu ‚komfortní bublinu‘, ve které se obvykle se svým výzkumem pohybují,“ říká Jan Hajič z Matematiko-fyzikální fakulty UK.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [336,22 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.