i
Mikročočky pro spektroskopická měření
| 1. 6. 2020 | Vesmír 99, 321, 2020/6
Na snímku není plato vajíček, ale eliptické mikročočky o výšce 15 μm, vyrobené metodou 3D tisku. Jsou určeny k usměrnění záření ze zdrojů nanometrových velikostí, např. kvantových teček. Fotony dovedou koncentrovat do paprsku o úhlové šířce 1°. Umožňují tak spektroskopická měření i tam, kde nelze použít mikroskop – např. v pulsním magnetickém poli, v extrémně nízkých teplotách nebo v mikrovlnném záření. Detektor může být od zdroje světla vzdálen až 60 cm. Pravidelná matrice mikročoček navíc umožňuje přesně určit polohu měřeného objektu. Lze ho tak měřit opakovaně za různých podmínek.
Bogucki A. et al.: Light: Science & Applications, 2020, DOI: 10.1038/s41377-020-0284-1
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [552,35 kB]
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...