ERC granty: nenápadná česká stopa
| 1. 6. 2020V posledním kole grantové podpory Evropské výzkumné rady (ERC) v kategorii Proof of Concept (ověření koncepce) neuspěl žádný z českých vědců, jednu stopu vedoucí do našich luhů a hájů však přece jen najít lze. Jeden z grantů totiž získal materiálový chemik Michael J. Bojdys, Němec narozený v Polsku. Nyní působí na Humboldtově univerzitě v Berlíně, do konce roku 2017 však působil na katedře organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Právě na ní v roce 2015 získal startovací grant ERC, na který nově přidělená podpora navazuje. Z České republiky odešel, protože mu vadily nejisté podmínky, byrokracie a nepotismus, což tehdy popsal ve svém blogu.
Granty Proof of Concept jsou určeny pro úspěšné držitele jiných grantů ERC a mají jim pomoci uvést své poznatky do praxe. „Pražský“ grant získal mladý chemik na výzkum multifunkčních nanomateriálů pro elektroniku. Nyní se bude pokoušet přiblížit praktickému využití materiály založené na lithiu, které by měly sloužit jako anody velkokapacitních baterií. Kapacitu dnes dostupných materiálů překonávají podle dosavadních výsledků desetkrát až čtyřicetkrát. Na jejich komercializaci Bojdys spolupracuje s firmou Varta.
V minulém kole získal grant Proof of Concept fyzikální chemik Michal Otyepka z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (Vesmír 99, 75, 2020/2).
V březnu uspěl v prestižní kategorii pokročilých (Advanced) grantů ERC vývojový biolog Pavel Tomančák, který od roku 2005 působí v ústavu Maxe Plancka pro molekulární buněčnou biologii a genetiku v Drážďanech, kde vede vlastní skupinu. S podporou ve výši 2,3 milionu eur bude studovat regulaci gastrulace, tedy jednoho z klíčových procesů embryonálního vývoje.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [336,22 kB]