i
V hlavě australopitéka
| 4. 5. 2020 | Vesmír 99, 257, 2020/5
Dosud neznámé detaily o tvaru mozkovny australopitéků, především týlního laloku, odhalila CT analýza osmi lebek dospělých i dětských jedinců druhu Australopithecus afarensis. Oproti dosavadním předpokladům se ukázalo, že jejich mozkovna svým tvarem a uspořádáním odpovídala spíše mozkovně šimpanze než člověka. Zároveň se ale zdá, že její vývoj v dětství probíhal pomaleji než u našeho nejbližšího žijícího příbuzného – australopitékové se v tomto směru podobali spíše lidem. Delší rodičovská péče spojená s obdobím učení poskytla evoluční základ pro vývoj pokročilých kognitivních schopností a sociálního chování.
Gunz P. et al.: Sci. Adv., 2020, DOI: 10.1126/sciadv.aaz4729
Ke stažení
článek ve formátu pdf [611,39 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Antropologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.