Jan Dungel: Biologie umění
| 4. 5. 2020 | Vesmír 99, 309, 2020/5
Academia, Praha 2020, 272 s., ISBN 978-80-200-3077-1
Božská podstata umění, Zrození kultury, Síla tvořivosti, Dekadence virtuozity, Teatrum mundi, Příroda a umění, Biologie a umění, Odkud přicházíme? Co jsme? Kam jdeme? Kalendář tvořivosti, Paleolit v přímém přenosu, Skok ze tmy – to jsou názvy kapitol, které se zabývají vznikem a projevy kultury od paleolitu až po dnešek. Kniha biologa a malíře Jana Dungela vychází z toho, že člověk je tvor kulturní, ale nese si biologické dědictví a ptá se, zda existuje vztah mezi uměním a biologickými zákonitostmi, a pokud ano, jakou roli při evoluci umění sehrála právě biologie?
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [295,77 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Kulturní a sociální antropologie
RUBRIKA: Přečetli jsme
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...