i
Galaxy Soho v Pekingu
Aneb globální neomoderna 21. století
| 4. 5. 2020
| Vesmír 99, 310, 2020/5
Peking nelze považovat za půvabné město v tradičním slova smyslu, nenajdeme zde krásné bulváry lemované výstavnými domy, pitoreskní klikaté uličky ani neporušenou historickou městskou zástavbu. Nepočítám-li historické památky ve středu, skládá se většinou z šedých, ne zcela pohledných krabic. Velké, nenápadité obytné bloky střídají nejnevkusnější nákupní centra. Celek je jako v akupunktuře propichován jednotlivými body vybrané moderní architektury. Slavná architektka Zaha Hadid (1950–2016) tam za života vystavěla tři projekty.
Nyní vidíte 11 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Architektura
RUBRIKA: Architektura
O autorovi
Jiří Tourek
Mgr. Jiří Tourek (*1978) vystudoval Fakultu humanitních studií UK v Praze, kde v současné době působí. Zabývá se filosofií a teorií architektury, zejména moderní a současnou architekturou a dále architekturou klasické tradice.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.