54 000 000 $
| 3. 3. 2020Radioteleskop MeerKAT, který byl v roce 2018 uveden do provozu v jihoafrické polopouštní oblasti Karru, se dočká výrazného vylepšení. Zatím sestává z 64 antén, každá má průměr 13,5 metru. Do roku 2022 by se měl rozšířit o dvacet nových antén, tentokrát o průměru 15 metrů. Informuje o tom časopis Science. Nové antény budou stát 54 milionů dolarů, které rovným dílem poskytnou vláda Jihoafrické republiky a německá Společnost Maxe Plancka.
MeerKAT na sebe upoutal pozornost loni v září, kdy v centru Mléčné dráhy odhalil dvě obří bubliny plynu vysílající intenzivní rádiové záření – důsledek zatím poněkud záhadné exploze z doby před několika miliony let (Nature, DOI: 10.1038/s41586-019-1532-5). Radioteleskop se později stane součástí systému SKA (Square Kilometre Array), největšího radioteleskopu světa. Jak jeho název napovídá, antény budou mít dohromady plochu jednoho čtverečního kilometru. Rozmístěny budou v Africe a v Austrálii. Jeho výstavba má začít už příští rok.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [336,91 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.