Skřítci se návštěvy nedočkají
| 7. 12. 2020TARANIS, družice francouzské kosmické agentury CNES, měla pomoci s výzkumem skřítků (angl. sprites) – obřích výtrysků, světelných kruhů i záření gama nad bouřkovými oblastmi ve výšce 20 až 100 km nad zemí. Na palubě měla i dva české přístroje a 101 vzkazů od účastníků soutěže, kterou v roce 2016 zorganizoval Ústav fyziky atmosféry AV ČR ve spolupráci s naším časopisem.
Start nosné rakety Vega z kosmodromu Kourou ve francouzské Guyaně se však bohužel nezdařil. Vše probíhalo normálně až do zážehu motoru čtvrtého stupně osm minut po startu. Vega se poté začala odklánět od plánované trajektorie, následovala ztráta kontroly nad raketou a její neodvratný zánik. Na vině je zřejmě chyba v zapojení elektroniky. Raketa měla na oběžnou dráhu vynést i satelit SEOSAT-Ingenio (ESA) určený k snímkování Země ve vysokém rozlišení.
Po patnácti letech příprav tak mise TARANIS končí dříve, než mohla přinést první výsledky. „Zkáza družice, kterou jsme velmi pečlivě připravovali, nás všechny zasáhla. V noci na 17. listopadu jsme pořádali pro účastníky soutěže komentovaný přenos startu a ten byl nakonec bohužel silně emotivní. Velmi si vážíme zájmu čtenářů Vesmíru i milých a povzbudivých zpráv, které jsme od nich dostali. Zájem o výzkum, který jsme plánovali, je stále živý a doufám, že se nám v nějaké podobě podaří v tomto projektu pokračovat,“ říká vedoucí jednoho z českých týmů Ondřej Santolík z oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [315,01 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.