Některé bakterie chrání před účinky ozáření
| 7. 12. 2020Experimentálně se prokázalo, že myši vystavené potenciálně smrtelným úrovním celotělového ozáření byly chráněny před radiačním poškozením, pokud měly ve střevech specifické druhy bakterií. Záření absorbované v klinickém prostředí nebo během náhodné expozice může způsobit poškození tkání. Smrt v důsledku nemoci z ozáření bývá přičítána pomalé obnově buněk střevního epitelu anebo kostní dřeně. V tomto experimentu bakterie zvýšily regeneraci produkce krevních buněk, stejně jako opravy buněk gastrointestinálního traktu.
Vědci byli inspirováni pozorováním, že malá část myší linie (SPF) C57BL/6 nejenže přežila vysoké dávky ionizujícího záření, ale dožila se až 600 dnů (tedy běžné délky života), přestože se tyto myši geneticky nelišily od těch, které v důsledku ozáření zahynuly. Zjistili, že tato „elitní“ sada myší měla ve svých útrobách vysoký výskyt dvou druhů bakterií ze skupin Lachnospiraceae a Enterococcaceae. Studie ukázala, že přítomnost těchto dvou druhů bakterií vedla ke zvýšené produkci molekul známých jako propionát a tryptofan. Tyto metabolity snižovaly poškození produkce kmenových buněk kostní dřeně, zmírňovaly rozvoj závažných gastrointestinálních problémů a snižovaly poškození DNA.
Pro člověka je z těchto nálezů významné, že tyto dva typy bakterií jsou hojné také u pacientů s leukemií, kteří podstoupili radioterapii a mají jen mírné gastrointestinální potíže. Oba metabolity lze v některých zemích zakoupit jako doplňky výživy, ale zatím není prokázáno, že by tyto doplňky mohly pomoci lidem vystaveným intenzivním formám záření.
H. Guo et al.: Science, 2020, DOI: 10.1126/science.aay9097
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [595,52 kB]