Hledá se kočka
| 5. 10. 2020Ústav biologie obratlovců AV ČR, Národní zoologická zahrada Bojnice a Hnutí DUHA Olomouc společně zahájily dvouletý projekt přeshraniční spolupráce nazvaný Hledáme kočku, pozor, divokou! Projekt bude monitorovat kočku divokou na česko-slovenském pomezí s cílem zjistit přítomnost tohoto zvláště chráněného a ohroženého druhu v různých typech biotopů. Součástí budou mimo jiné analýzy genetické rozmanitosti a míry hybridizace s kočkou domácí, odhady početnosti a populační hustoty a také zřízení rehabilitační stanice.
Kočka divoká (Felis silvestris) je skrytě žijící šelma, o jejímž aktuálním výskytu a životě mnoho nevíme. Patří mezi nejvzácnější druhy naší obratlovčí fauny. Na celém území Čech a Moravy žila ještě v 17. století, její populace však postupně ubývala, až byla v roce 1952 vyhubena úplně. O jejím návratu do naší přírody se dozvídáme až v posledních letech s rozvojem fotopastí, které přinesly nezpochybnitelné důkazy o výskytu těchto skrytě žijících šelem.
„Dlouhodobý fotomonitoring velkých šelem na okraji Západních Karpat nám přinesl i cenné záznamy o výskytu koček divokých v Javorníkách a Bílých Karpatech na Slovensku, kde jsme potvrdili životaschopnost populací v obou pohořích,“ říká Martin Duľa, koordinátor projektu kočky divoké z Hnutí DUHA Olomouc.
Kočky divoké jsou kromě pytláctví a ztráty vhodného habitatu ohroženy především hybridizací s kočkou domácí. „Různé studie v rámci Evropy, které studovaly problematiku hybridizace domácích a divokých koček, se ve svých výsledcích významně liší. Zatímco např. v Maďarsku a Skotsku jsou populace kočky divoké hybridizací výrazně ovlivněny, v Německu bylo identifikováno v populaci jen 3,5 % hybridů. Jak je na tom populace kočky divoké v Západních Karpatech, zatím nevíme,“ řekla Jarmila Krojerová, koordinátorka projektu z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Viděli jste v přírodě kočku divokou? Našli jste sraženou kočku se znaky kočky divoké? Dejte autorům výzkumu vědět: www.kockadivoka.cz, stopy@selmy.cz.
(s využitím tiskové zprávy AV ČR)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [328,98 kB]