i

Aktuální číslo:

2020/5

Téma měsíce:

Sítě

12,5 miliardy €

 |  6. 1. 2020
 |  Vesmír 99, 11, 2020/1

Jednání ministrů členských zemí ve španělské Seville skončilo pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) milým překvapením. V rozpočtu pro nejbližší tři roky může počítat s 12,5 miliardy eur, což je významný nárůst proti poslednímu tříletému cyklu: v letech 2016 až 1019 hospodařila s 8,6 miliardy eur.

Výrazné navýšení rozpočtu agentuře umožní zrychlit přípravu některých projektů a investovat do nových, s nimiž musela dosud vyčkávat. V roce 2032, o dva roky dříve, než ESA dosud plánovala, by mohl být do vesmíru vypuštěn systém LISA – první kosmický detektor gravitačních vln, umožňující jejich přesné měření. Bude pracovat na principu porovnávání dvou odražených laserových paprsků v interferometru. Doplní ho sonda Athena, jejíž start je plánován na rok 2031. Bude zaznamenávat rentgenové záření doprovázející srážky supermasivních černých děr.

O 400 milionů eur více, než agentura žádala, získala na vylepšování satelitního systému Copernicus zaměřeného na sledování klimatu. Vedle příspěvků na provoz ISS se bude ESA podílet i na přípravě modulů plánované kosmické stanice Gateway pro oběžnou dráhu kolem Měsíce. A urychlí se i vývoj opakovaně použitelného nákladního modulu Space Rider. Startovat bude na raketách Vega-C. Je zamýšlen jako bezpilotní technologická laboratoř pro lety trvající déle než dva měsíce. Pojme až 800 kg nákladu, který dokáže dopravit zpět na Zemi.

Agentura získala také 432 milionů eur na investice do kosmické bezpečnosti. Patří sem investice do kyberbezpečnosti kosmických systémů, projekty na odstraňování kosmického smetí, bezpečnější kontrolu kosmického provozu, ale také vývoj systémů pro včasné varování před asteroidy na kolizní dráze se Zemí. A nejen to. ESA spolu s NASA pracuje na misi Hera, která by měla testovat možnosti odklonění nebezpečných objektů mimo kolizní dráhu.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci vyřešili Molyneuxův problém

Čmeláci vyřešili Molyneuxův problém audio

Jaroslav Petr  |  24. 5. 2020
„Když se nevidomý člověk naučí hmatem rozeznat různé předměty, pozná je na první pohled, když se mu navrátí zrak?“ ptal se už v roce 1688 William...
Jim Peebles a dospívání kosmologie

Jim Peebles a dospívání kosmologie

Giovanni Acquaviva  |  4. 5. 2020
Moderní kosmologie objevila nové složky hmoty a energie vesmíru. Za teoretické objevy v kosmologii byla v roce 2019 polovina Nobelovy ceny za...
Na pláže, pojďme na pláže…

Na pláže, pojďme na pláže…

Petr Jan Juračka  |  4. 5. 2020
Věřím, že mi Ivo Jahelka odpustí, že jsem si pro titulek k tomuto článku vypůjčil slova jeho slavného songu Případ nudisty Bédi Šulisty. Lepší...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné