Úroda medailí z vědeckých olympiád
| 2. 9. 2019V létě se uskutečnila mezinárodní kola vědeckých olympiád, z nichž čeští studenti přivezli úctyhodnou sbírku medailí. Na olympiádách sice medaile získává více soutěžících (např. na té biologické náleží zlato nejlepším 10 % účastníků, stříbro dalším 20 % a bronz 30 %), ale umístění na vyšších příčkách žebříčku je v obrovské mezinárodní konkurenci vždy velký úspěch.
Letos si nejlépe vedli chemici, kteří z Paříže přivezli jedno zlato (celkově desátý Jan Obořil) a tři stříbra (celkově 70. Miroslava Novoveská, 71. Filip Svěrák a 79. Richard Veselý). Uspěli v konkurenci 309 účastníků a potvrdili tradici posledních více než deseti let – na medailových pozicích končí všichni čeští zástupci.
Biologové v maďarském Szegedu získali tři stříbrné (53. Anna Hýsková, 76. Kateřina Bezányiová a 82. Kateřina Čermáková) a jednu bronzovou medaili (168. Ondřej Pelánek) v konkurenci 285 soutěžících. Ani z této olympiády se žádný český student v posledních letech nevrátil bez medaile.
O další čtyři medaile obohatila letošní českou sbírku fyzikální olympiáda v izraelském Tel Avivu. Stříbro za celkově 90. místo přivezl Jindřich Jelínek, bronz získali Viktor Fukala, Josef Minařík a Michal Jireš. Čtyři bronzové medaile vybojovali matematici v britském Bathu (Lenka Kopfová, Matěj Doležálek, Josef Minařík a Václav Janáček). Mezinárodní olympiáda v informatice skončila po uzávěrce tohoto čísla a astronomická olympiáda se koná až v říjnu.
Na prvních místech všech letních olympiád dominovali asijští studenti, případně Američané asijského původu. Dařilo se především Číně. V Paříži získala tři zlaté (1., 2. a 8. místo), v Szegedu čtyři (1., 2., 6. a 7. místo), stejně tak v Tel Avivu (1., 2. 4. a 8. místo). V Bathu získali Číňané dvě ze šesti sdílených prvních míst.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [292,15 kB]