i
Hejno skákajících robotů
| 2. 9. 2019 | Vesmír 98, 485, 2019/9
Mravenci rodu Odontomachus dovedou prudkým stiskem kusadel odskočit od útočícího predátora. Inspirovali se jimi tvůrci malých jednoduchých robotů (tribotů), kteří kromě normálního pohybu dovedou také poskočit sklapnutím dvou ze svých tří ramen. Komunikují mezi sebou a stejně jako mravenci mají rozdělené role, které však dle potřeby mění: vůdce vydává příkazy, dělník manipuluje s předměty, průzkumník sonduje terén. Mohli by posloužit např. při průzkumu zřícených budov. Jde o první robotí „hejno“ schopné autonomního fungování v členitém trojrozměrném prostředí.
Zhakypov Z. et al., Nature, DOI: 10.1038/s41586-019-1388-8
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [511,23 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Kybernetika
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...