i
Překvapivé patagonské fosilie
| 8. 7. 2019 | Vesmír 98, 395, 2019/7
Významná čeleď bukovitých (Fagaceae), do níž patří mimo jiné duby, buky a kaštanovníky (ne však jírovce), roste téměř výlučně na severní polokouli (s výjimkou několika ostrovů v jihovýchodní Asii) a z jihu dosud nebyly známy ani žádné její fosilie. To se však změnilo s nálezem 52 milionů let starých listů a plodů patřících zástupci rodu Castanopsis (kaštanovec), jehož zástupci jsou dodnes hojní v Asii (a pěstuje se i v Evropě). Fosilie objevené v Patagonii naznačují, že by čeleď mohla mít původ v paleoantarktických deštných pralesích z počátku eocénu. Její evoluční historie je každopádně složitější, než se dosud soudilo.
Wilf P. et al., Science, DOI: 10.1126/science.aaw5139
Ke stažení
článek ve formátu pdf [499,41 kB]
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.