i

Aktuální číslo:

2021/5

Téma měsíce:

150 let Vesmíru

Doppler pomáhá vrápencům

 |  8. 7. 2019
 |  Vesmír 98, 395, 2019/7

Je známo, že netopýři pro odlišení pohybující se kořisti od statického pozadí (např. listů stromů) využívají detekci Dopplerova posuvu vytvářeného pohybem křídel pronásledovaného hmyzu. Nyní se ukazuje, že přinejmenším vrápencovití (Rhinolophidae) a pavrápencovití (Hipposideridae) další Dopplerův posuv aktivně vytvářejí pohybem ušních boltců. Frekvenci přijímaného signálu mění až o 350 Hz, což je sedmkrát více než nejmenší posuv, který jsou schopni zachytit. Podle autorů nového výzkumu jim tato cílená modulace signálu usnadňuje určit směr kořisti. Potvrzuje to i test na mechanickém modelu (na obr.), který může sloužit jako prototyp citlivých senzorů např. pro drony.

Yin X., Müller R., PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1901120116

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Jaké to je být fanouškem

Jaké to je být fanouškem

Dan Bárta  |  3. 5. 2021
Jsem ročník 1969. Poprvé jsem uviděl Vesmír na stole v kuchyni u svého spolužáka z gymplu v půlce osmdesátek. Na mou nejapnou otázku, jestli „jede...
Složitá jednoduchost virů

Složitá jednoduchost virů uzamčeno

Ivan Hirsch, Pavel Plevka  |  3. 5. 2021
Místo tradičního redakčního rozhovoru tentokrát nabízíme dialog virologů dvou generací a odlišných specializací, Ivana Hirsche a Pavla Plevky.
Časy Vesmíru

Časy Vesmíru

Tomáš Hermann  |  3. 5. 2021
První číslo Vesmíru vyšlo 3. května 1871, časopis tedy letošním květnovým číslem slaví 150. narozeniny. Při cestě do jeho historie můžeme za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné