Václav Cílek, Jan Sokol, Zdeňka Sůvová: Evropa, náš domov. Hledání evropské duše ve skalách, mezi stromy i lidmi
| 3. 6. 2019 | Vesmír 98, 381, 2019/6
Jak se Evropa vyvíjela od starohor přes dobu ledovou až po antropocén. Jak vypadala a vypadá příroda v Evropě a jaké změny očekáváme v blízké budoucnosti, třeba i v souvislosti s působením člověka a změnami klimatu. Kdy se v Evropě objevil první člověk, odkud přišel a jak se vyvíjel. Jak žili první obyvatelé Evropy, kdy vznikla města, státní útvary. Jaký byl život ve starověkém Řecku, Římě. Co Evropě přinesl příchod křesťanství, stěhování národů, temná staletí, středověk, humanismus a renesance, objevitelské výpravy… a později i světové války a revoluce… a evropské sjednocení… Kniha trojice autorů představuje stručný, velmi bohatě ilustrovaný (Renátou Fučíkovou) přehled Evropy geologické, přírodní a kulturní.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [339,9 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Přečetli jsme
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...