Český podíl na evropské družici Athena
| 3. 6. 2019Česká republika se zapojila do mezinárodního konsorcia připravujícího nejkomplexnější vědecký přístroj, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru. Spolupracovat bude na vývoji citlivého rentgenového detektoru X-ray Integral Field Unit (X-IFU) pro družici Evropské kosmické agentury Athena, která bude zkoumat horký a energetický vesmír.
Athena, jejíž vypuštění je plánováno na rok 2031, má astronomům pomoci pochopit, jak vznikly rozsáhlé struktury hmoty ve vesmíru a jak se zformovaly černé díry v centrech galaxií. Kromě toho bude Athena nástrojem pro výzkum řady astronomických objektů v rentgenové oblasti a přispěje také k pochopení jevů odehrávajících se v atmosférách a magnetosférách planet naší Sluneční soustavy.
Její hlavní přístroj X-IFU je revoluční díky nové technologii tzv. rentgenové mikrokalorimetrie. Jádrem přístroje bude soubor 50 mK. Takto ochlazené detektory budou schopné zaznamenat příchod každého rentgenového fotonu a přesně určit jeho energii. Díky tomu bude X-IFU více než padesátkrát citlivější než současné detektory.
Čeští vědci a technici budou k přístroji navrhovat a posléze vyrábět důležitou součást elektroniky (tzv. Remote Terminal Unit), která bude kontrolovat teplotu v přístroji a ovládat důležité mechanické a elektronické součásti. Český příspěvek je společným projektem Astronomického ústavu a Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, podporovaným programem Strategie AV 21 Vesmír pro lidstvo AV ČR a programem PRODEX, který řídí ministerstvo školství. Díky tomuto příspěvku se ČR stala třináctou zemí v mezinárodním konsorciu vedeném Francií a umožní českým vědcům podílet se na vědecké přípravě mise i na zpracování prvních měření.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [260,09 kB]