i

Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Český podíl na evropské družici Athena

 |  3. 6. 2019
 |  Vesmír 98, 330, 2019/6

Česká republika se zapojila do mezinárodního konsorcia připravujícího nejkomplexnější vědecký přístroj, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru. Spolupracovat bude na vývoji citlivého rentgenového detektoru X-ray Integral Field Unit (X-IFU) pro družici Evropské kosmické agentury Athena, která bude zkoumat horký a energetický vesmír.

Athena, jejíž vypuštění je plánováno na rok 2031, má astronomům pomoci pochopit, jak vznikly rozsáhlé struktury hmoty ve vesmíru a jak se zformovaly černé díry v centrech galaxií. Kromě toho bude Athena nástrojem pro výzkum řady astronomických objektů v rentgenové oblasti a přispěje také k pochopení jevů odehrávajících se v atmosférách a magnetosférách planet naší Sluneční soustavy.

Její hlavní přístroj X-IFU je revoluční díky nové technologii tzv. rentgenové mikrokalorimetrie. Jádrem přístroje bude soubor 50 mK. Takto ochlazené detektory budou schopné zaznamenat příchod každého rentgenového fotonu a přesně určit jeho energii. Díky tomu bude X-IFU více než padesátkrát citlivější než současné detektory.

Čeští vědci a technici budou k přístroji navrhovat a posléze vyrábět důležitou součást elektroniky (tzv. Remote Terminal Unit), která bude kontrolovat teplotu v přístroji a ovládat důležité mechanické a elektronické součásti. Český příspěvek je společným projektem Astronomického ústavu a Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, podporovaným programem Strategie AV 21 Vesmír pro lidstvo AV ČR a programem PRODEX, který řídí ministerstvo školství. Díky tomuto příspěvku se ČR stala třináctou zemí v mezinárodním konsorciu vedeném Francií a umožní českým vědcům podílet se na vědecké přípravě mise i na zpracování prvních měření.

Ke stažení

RUBRIKA: Zákulisí

O autorech

Pavel Suchan

Ondřej Vrtiška

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné