i

Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Čtvrt století Učené společnosti

 |  6. 5. 2019
 |  Vesmír 98, 266, 2019/5

Učená společnost České republiky brzy oslaví 25 let své existence. V úterý 10. května 1994 se v pražském Karolinu sešlo 36 zakládajících členů v čele s iniciátory Otto Wichterlem a Rudolfem Zahradníkem, aby za účasti tehdejšího rektora Univerzity Karlovy Karla Malého a ministra školství Ivana Pilipa podepsali Deklaraci Učené společnosti České republiky. O patnáct dní později je přijal Václav Havel, formálně společnost vznikla 23. června 1994. „Od samého začátku, když byly rozpuštěny struktury z minulosti, bylo zřejmé, že taková společnost k životu ve vědě patří, že je pro něj klíčová,“ ohlíží se za tou dobou Rudolf Zahradník.

Společnost, která se hlásí k tradici Královské české společnosti nauk, má ve svých stanovách, že jejím účelem je „podněcovat svobodné pěstování vědy ve všech jejích projevech, budit touhu po poznání a radost z něho, šířit vědecké poznatky ve veřejnosti, podporovat zvyšování úrovně vzdělanosti a tvůrčího, racionálního a lidsky odpovědného společenského prostředí v České republice“. Klade důraz na mezioborový dialog a etiku vědeckého konání. Počet řádných členů nesmí dle stanov přesáhnout číslo sto jedenáct. Doyenem společnosti je astronom Luboš Perek, který letos v červenci oslaví sté narozeniny.

Učená společnost pořádá přednášky a debaty, uděluje medaile a řadu cen – kromě vědců podporuje i talentované středoškolské studenty a jejich pedagogy. Vyjadřuje se ke společenským otázkám souvisejícím s vědou a vzděláváním, vědecké poznatky a metody poznávání světa se snaží přibližovat veřejnosti. Zatímco dříve se veřejné přednášky konaly dvakrát ročně, nyní jsou volně přístupné i přednášky následující po zasedáních společnosti každý měsíc. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube.

„Seminářů v oboru nebo oborech blízkých je téměř nestíhatelně, ale setkání imunologa s matematikem a historikem jsou vzácná. Dříve byla tato setkání výsadou členů Učené společnosti. Přednášky byly báječné a přinášely tolik informaci, že byla škoda se o ně nepodělit s někým dalším, a tak jsou od září 2018 přístupny i veřejnosti,“ vysvětluje stávající předsedkyně společnosti Blanka Říhová.

„Věřím, že s omlazováním se bude Učená společnost více otevírat celé společnosti. A upřímně jí přeji, aby v ní přetrval gentlemanský duch původních zakladatelů a aby byl její hlas českou společností pozitivně vnímán,“ říká Helena Illnerová, předsedkyně z let 2008–2010.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné