i

Aktuální číslo:

2021/1

Téma měsíce:

Roboti

Čtvrt století Učené společnosti

 |  6. 5. 2019
 |  Vesmír 98, 266, 2019/5

Učená společnost České republiky brzy oslaví 25 let své existence. V úterý 10. května 1994 se v pražském Karolinu sešlo 36 zakládajících členů v čele s iniciátory Otto Wichterlem a Rudolfem Zahradníkem, aby za účasti tehdejšího rektora Univerzity Karlovy Karla Malého a ministra školství Ivana Pilipa podepsali Deklaraci Učené společnosti České republiky. O patnáct dní později je přijal Václav Havel, formálně společnost vznikla 23. června 1994. „Od samého začátku, když byly rozpuštěny struktury z minulosti, bylo zřejmé, že taková společnost k životu ve vědě patří, že je pro něj klíčová,“ ohlíží se za tou dobou Rudolf Zahradník.

Společnost, která se hlásí k tradici Královské české společnosti nauk, má ve svých stanovách, že jejím účelem je „podněcovat svobodné pěstování vědy ve všech jejích projevech, budit touhu po poznání a radost z něho, šířit vědecké poznatky ve veřejnosti, podporovat zvyšování úrovně vzdělanosti a tvůrčího, racionálního a lidsky odpovědného společenského prostředí v České republice“. Klade důraz na mezioborový dialog a etiku vědeckého konání. Počet řádných členů nesmí dle stanov přesáhnout číslo sto jedenáct. Doyenem společnosti je astronom Luboš Perek, který letos v červenci oslaví sté narozeniny.

Učená společnost pořádá přednášky a debaty, uděluje medaile a řadu cen – kromě vědců podporuje i talentované středoškolské studenty a jejich pedagogy. Vyjadřuje se ke společenským otázkám souvisejícím s vědou a vzděláváním, vědecké poznatky a metody poznávání světa se snaží přibližovat veřejnosti. Zatímco dříve se veřejné přednášky konaly dvakrát ročně, nyní jsou volně přístupné i přednášky následující po zasedáních společnosti každý měsíc. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube.

„Seminářů v oboru nebo oborech blízkých je téměř nestíhatelně, ale setkání imunologa s matematikem a historikem jsou vzácná. Dříve byla tato setkání výsadou členů Učené společnosti. Přednášky byly báječné a přinášely tolik informaci, že byla škoda se o ně nepodělit s někým dalším, a tak jsou od září 2018 přístupny i veřejnosti,“ vysvětluje stávající předsedkyně společnosti Blanka Říhová.

„Věřím, že s omlazováním se bude Učená společnost více otevírat celé společnosti. A upřímně jí přeji, aby v ní přetrval gentlemanský duch původních zakladatelů a aby byl její hlas českou společností pozitivně vnímán,“ říká Helena Illnerová, předsedkyně z let 2008–2010.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Eva Bobůrková  |  4. 1. 2021
Po vysoké škole aspirantura, pak vojenská služba, návrat do ústavu na jaře 1987. Ale pak přišla turbulentní devadesátá léta. „V roce 1992 jsem se...
Autonomní zabijáci

Autonomní zabijáci

David Černý  |  4. 1. 2021
O životě a smrti na bitevním poli stále ještě rozhoduje člověk, i když samotné provedení smrtícího útoku se čím dál více svěřuje dronům a moderním...
Kriminalizace amatérské entomologie

Kriminalizace amatérské entomologie

Sběr a výzkum hmyzu má v České republice pevné kořeny a dlouholetou tradici. V současné době však zažívá těžké časy. Kromě odlivu zájmu mladých...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné