Olomouc v sousedství Číny
| 1. 4. 2019„Náš projekt zjišťuje, čím je Čína pro své sousedy. A sousedem Číny je dnes celý svět,“ říká František Kratochvíl, vedoucí katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci o ambiciózním výzkumném projektu Sinofonní příhraničí – interakce na okraji (sinofon.cz), na který univerzita získala grantovou podporu ve výši přes 175 milionů korun v rámci výzvy Excelentní výzkum Operačního programu výzkum, vývoj a vzdělávání.
„Čína vzbuzuje u někoho strach, u někoho ambice. Má potenciál polarizovat jakoukoli debatu, která se jí týká. Když budeme jednat ve strachu, budeme jednat iracionálně. Snažíme se o to, aby náš vztah k tomuto prostoru byl informovanější a zralejší,“ doplňuje Kratochvíl.
Autoři projektu cítí potřebu uchopit téma Číny a jejího vlivu na okolní svět bez ideologického zatížení, proti dojmům nabídnout fakta. Výzkum se zaměří na Čínu a na šestnáct sousedních asijských států včetně Ruska, i když do budoucna není vyloučeno rozšíření do dalších oblastí, například do Afriky. Hlavními tématy jsou problematika rozšiřování politického, ekonomického a kulturního vlivu Číny, migrace, bezpečnost či národní identita. „Budeme zkoumat novou Hedvábnou stezku, ujgurskou menšinu i kulturní vývoj v čínském příhraničí. Studiem materiální kultury budeme mapovat šíření čínského ekonomického imperialismu,“ říká Ondřej Kučera, jeden z hlavních řešitelů projektu.
Projekt je mezioborový a mezinárodní. Zahrnuje tři metodologické oblasti: sociologicko- antropologickou, lingvistickou a studium hmotné kultury. Na terénním výzkumu i na zpracování nasbíraných dat budou spolupracovat mimo jiné odborníci z Cambridge, z Leidenské univerzity nebo z Pensylvánské univerzity. Součástí projektu je i vznik think tanku Central European Institute of Asian Studies, který by měl přenášet informace do politické debaty u nás i ve světě.
Kromě odborné veřejnosti a politiků autoři projektu cílí i na laickou veřejnost. Mimo jiné spolupracují s dokumentaristou Petrem Horkým a s Českou televizí mají předběžnou dohodu o natočení dokumentárního seriálu.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [239,27 kB]