Nástupce urychlovače LHC
| 4. 3. 2019Urychlovač LHC prochází dvouletou odstávkou, během níž se dočká plánovaného vylepšení, Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) však už pilně pracuje na přípravě jeho nástupce. V nedávno zveřejněné čtyřsvazkové studii představila několik variant vybudování infrastruktury s pracovním názvem Future Circular Collider (FCC). V následujících letech padne rozhodnutí, zda projekt dostane zelenou.
FCC by měl mít obvod 100 km (LHC „pouze“ 27 km), plánovaný tunel zasahuje i pod Ženevské jezero. Umožnil by srážky až s energií 100 TeV (řádově více než LHC). Na jeho přípravě se podílí přes 1300 odborníků ze 150 univerzit, výzkumných institucí a firem.
Předcházet by mu měl elektron-pozitronový urychlovač, který by využíval tunel budoucího FCC, podobně jako vybudování LHC předcházel Velký elektron-pozitronový urychlovač (LEP). Elektron-pozitronový urychlovač by mohl začít fungovat v roce 2040, náklady studie odhaduje na 9 miliard eur, z nichž 5 miliard padne na vybudování tunelu. Samotná stavba FCC, který by mohl být spuštěn na konci padesátých let, by si vyžádala dalších 15 miliard eur.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [234,54 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.