Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Akademická prémie Lumina

 |  4. 3. 2019
 |  Vesmír 98, 130, 2019/3

Akademie věd ČR představila prémii Lumina quaeruntur, která umožní perspektivním vědcům mladší a střední generace s mezinárodními zkušenostmi sestavit vlastní výzkumnou skupinu. „Většina programů se zaměřuje buď na juniorské talenty, nebo naopak na již velmi etablované vědce. Prémie Lumina se snaží tuto mezeru zaplnit,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Celková výše finanční podpory pro žadatele a jeho tým činí maximálně 4 miliony korun ročně, čtvrtinu však musí zajistit akademické pracoviště vybraného stipendisty. Prémie se uděluje na pět let, během nichž si příjemce musí zažádat o grant ERC. Jeho skutečné udělení samozřejmě nelze garantovat, ale podobně jako u grantů udělovaných Nadací Experientia má povinnost ucházet se o něj vědce motivovat k tomu, aby neusnuli na vavřínech. O prémii se mohou ucházet vědci do deseti let od udělení titulu Ph.D. (Do této doby se nezapočítává rodičovská a mateřská dovolená.)

Prémii už obdrželo prvních šest vědců: molekulární bioložka Iva Mozgová (epigenetika rostlin), sinolog Ondřej Klimeš (souvislosti národnostní a zahraniční politiky v soudobé Číně), historička Marie Buňatová (migrace a mobilita v pražské židovské obci na přechodu od středověku k ranému novověku), fyziolog Ondřej Kuda (metabolismus bioaktivních lipidů), fyzička Hana Lísalová (vývoj specializovaných funkčních povrchů a inovativních biomateriálů) a Graham Hill (problém vzniku andezitového vulkanismu).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné