Aktuální číslo:

2023/9

Téma měsíce:

Vzory

Obálka čísla

Synergie má pomoci vylepšit fotosyntézu

 |  9. 12. 2019
 |  Vesmír 98, 674, 2019/12

Josef Komenda, vedoucí třeboňské laboratoře fotosyntézy Mikrobiologického ústavu AV ČR, získal spolu se dvěma kolegy působícími na univerzitách v Mnichově a v Sheffieldu šestiletý grant Evropské výzkumné rady (ERC) v kategorii Synergy. Každý z trojice badatelů bude mít pro své pracoviště k dispozici 2 500 000 eur.

Společný projekt PhotoRedesign si klade za cíl zvýšit efektivitu fotosyntézy. „Grant významně přispěje k dalšímu rozvoji třeboňského pracoviště a díky úzké spolupráci s laboratořemi v Německu a Velké Británii pomůže začlenit do naší práce nové směry výzkumu, jako je syntetická biologie,“ říká Josef Komenda, který studuje komplexy proteinů s pigmenty ve fotosyntetickém aparátu sinic.

Během fotosyntézy dochází (jako u všech transformací energie) ke ztrátám, světlo navíc fotosyntetický aparát v buňkách průběžně poškozuje. Pokud by se podařilo účinnost ukládání světelné energie do energie chemických vazeb zvýšit, otevřela by se cesta k vyšším zemědělským výnosům, k účinnějšímu pohlcování oxidu uhličitého z atmosféry i k efektivnější produkci mikrobiální biomasy pro energetické účely.

Čeští vědci uspěli při získávání synergických grantů ERC druhým rokem po sobě. Loni obdržel stejný grant matematik Jaroslav Nešetřil z MFF UK, jenž spolu s maďarskými kolegy zkoumá matematickou teorii dynamických sítí (Vesmír 97, 690, 2018/12).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Botanika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Nesnesitelná lehkost soutěživého ptáčkaření

Nesnesitelná lehkost soutěživého ptáčkaření

Tomáš Grim  |  5. 9. 2023
Velký rok, tedy účast v soutěži o největší počet pozorovaných druhů ptáků v daném roce, se mi v roce 2020 v ČR spíš přihodil – neplánoval jsem ho,...
Diagnóza z kapky krve

Diagnóza z kapky krve uzamčeno

Eva Bobůrková  |  4. 9. 2023
Zákeřnou rakovinu slinivky břišní je těžké odhalit, nedává o sobě nijak vědět. Když přijdou příznaky a lékaři stanoví diagnózu, naděje na přežití...
Mikroskopičtí umělci

Mikroskopičtí umělci uzamčeno

Petr Knotek  |  4. 9. 2023
Vzory v živé přírodě nalézáme nejen v makroskopickém měřítku. S pomocí pokročilých mikroskopických metod můžeme obdivovat ornamentované struktury...