i

Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Sklo a písek

 |  9. 12. 2019
 |  Vesmír 98, 716, 2019/12

Roztrhaná a pocuchaná oblaka plynu, jež za sebou zanechávají supernovy, se na fotografiích vždy dobře vyjímají. Ale jsou také zdrojem cenných informací o vývoji hvězd a vesmíru, a dokonce i materiálu na stavbu silnic a budov ze skla a betonu.

Bouřliv ý proces jejich vzniku činí z pozůstatků po supernovách velmi fotogenické objekty; přitahovaly však pozornost už dávno před vynálezem fotografie. Vždyť hned první položkou oblíbeného Messierova katalogu nehvězdných objektů je Krabí mlhovina. Tu vytvořila supernova, kterou čínští hvězdáři zaznamenali v roce 1054, ale v katalogu – označená jako M1 – své výsadní postavení získala náhodou, Charles Messier neměl o jejím původu žádné tušení. Snad si můžeme dovolit zaspekulovat, že ji na první místo svého seznamu zařadil také díky tomu, že jej zaujala svou krásou.

Hvězdné mohyly

Je to ale poněkud smutná krása. Vždyť se vlastně jedná o pohřební výzdobu. Termínem supernova označujeme závěrečnou explozivní fázi života hvězd mnohem hmotnějších než Slunce, jejichž jádra se hroutí do podoby neutronových hvězd a rozmetané obálky pak ozdobí jejich okolí.

Nyní vidíte 18 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorovi

Jan Veselý

Mgr. Jan Veselý (*1967) studoval astrofyziku na MFF UK a vystudoval učitelství fyziky na Univerzitě Hradec Králové. Zabývá se výukou a popularizací astronomie a astrofyziky. Do roku 2018 působil v Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové a nyní pracuje v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy.
Veselý Jan

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné