i

Aktuální číslo:

2020/5

Téma měsíce:

Sítě

Praha hostila neurologický hackathon

 |  9. 12. 2019
 |  Vesmír 98, 675, 2019/12

Když se řekne „hacker“, většina lidí si představí zločince či v lepším případě svobodomyslného hračičku nabourávajícího se ze sportu do cizích sítí a počítačů. Ale v původním významu je hacker člověk s detailními znalostmi nějaké technologie, kterou se snaží kreativně využít. A právě pro takové hackery se všude po světě pořádají hackathony – jednodenní nebo dvoudenní akce, na nichž se nadšenci s nejrůznějším znalostním zázemím od programátorů po designéry společně pokoušejí vyřešit nějaký problém.

Na konci října se jeden takový hackathon konal v coworkingovém prostoru HubHub v pražském paláci ARA. Zaměřil se na neurologii, konkrétně na pomoc pacientům trpícím roztroušenou sklerózou. Hackathon iniciovala a podpořila společnost Novartis, organizaci zajistilo uskupení CEE Hacks. Sedmnáct týmů tvořených více než sedmdesáti hackery ze čtrnácti zemí mělo na řešení zadaných úkolů přesně 24 hodin. Vytvářely zařízení a software pro detekci stresu a únavy, pro povzbuzení pacientů, navrhovaly zařízení pro domácí rehabilitaci nebo pro diagnostiku a sledování pacientů.

Vítězem se stal projekt NovaSol týmu Data Gardeners, který by měl pomocí senzoru ve vložce boty a mobilní aplikace zajistit průběžnou diagnózu pacientovy chůze. „Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změnu chůze. V současné době je k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze navíc použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Náš samonabíjecí senzor přesně měří parametry chůze. Data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může sledovat progres nemoci i účinky medikace,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu. Výstupy z podobných akcí pochopitelně nejsou určeny k okamžitému využití, ale často slouží jako inspirace, které se pak mohou chopit profesionálové a nápad dále rozvíjet.

Další podobný hackathon, zaměřený obecněji na chytrá řešení pro zdraví, se v Praze konal koncem listopadu – po uzávěrce Vesmíru.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci vyřešili Molyneuxův problém

Čmeláci vyřešili Molyneuxův problém audio

Jaroslav Petr  |  24. 5. 2020
„Když se nevidomý člověk naučí hmatem rozeznat různé předměty, pozná je na první pohled, když se mu navrátí zrak?“ ptal se už v roce 1688 William...
Jim Peebles a dospívání kosmologie

Jim Peebles a dospívání kosmologie

Giovanni Acquaviva  |  4. 5. 2020
Moderní kosmologie objevila nové složky hmoty a energie vesmíru. Za teoretické objevy v kosmologii byla v roce 2019 polovina Nobelovy ceny za...
Na pláže, pojďme na pláže…

Na pláže, pojďme na pláže…

Petr Jan Juračka  |  4. 5. 2020
Věřím, že mi Ivo Jahelka odpustí, že jsem si pro titulek k tomuto článku vypůjčil slova jeho slavného songu Případ nudisty Bédi Šulisty. Lepší...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné