Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2
i

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Praha hostila neurologický hackathon

 |  9. 12. 2019
 |  Vesmír 98, 675, 2019/12

Když se řekne „hacker“, většina lidí si představí zločince či v lepším případě svobodomyslného hračičku nabourávajícího se ze sportu do cizích sítí a počítačů. Ale v původním významu je hacker člověk s detailními znalostmi nějaké technologie, kterou se snaží kreativně využít. A právě pro takové hackery se všude po světě pořádají hackathony – jednodenní nebo dvoudenní akce, na nichž se nadšenci s nejrůznějším znalostním zázemím od programátorů po designéry společně pokoušejí vyřešit nějaký problém.

Na konci října se jeden takový hackathon konal v coworkingovém prostoru HubHub v pražském paláci ARA. Zaměřil se na neurologii, konkrétně na pomoc pacientům trpícím roztroušenou sklerózou. Hackathon iniciovala a podpořila společnost Novartis, organizaci zajistilo uskupení CEE Hacks. Sedmnáct týmů tvořených více než sedmdesáti hackery ze čtrnácti zemí mělo na řešení zadaných úkolů přesně 24 hodin. Vytvářely zařízení a software pro detekci stresu a únavy, pro povzbuzení pacientů, navrhovaly zařízení pro domácí rehabilitaci nebo pro diagnostiku a sledování pacientů.

Vítězem se stal projekt NovaSol týmu Data Gardeners, který by měl pomocí senzoru ve vložce boty a mobilní aplikace zajistit průběžnou diagnózu pacientovy chůze. „Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změnu chůze. V současné době je k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze navíc použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Náš samonabíjecí senzor přesně měří parametry chůze. Data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může sledovat progres nemoci i účinky medikace,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu. Výstupy z podobných akcí pochopitelně nejsou určeny k okamžitému využití, ale často slouží jako inspirace, které se pak mohou chopit profesionálové a nápad dále rozvíjet.

Další podobný hackathon, zaměřený obecněji na chytrá řešení pro zdraví, se v Praze konal koncem listopadu – po uzávěrce Vesmíru.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...