i

Praha hostila neurologický hackathon

 |  9. 12. 2019
 |  Vesmír 98, 675, 2019/12

Když se řekne „hacker“, většina lidí si představí zločince či v lepším případě svobodomyslného hračičku nabourávajícího se ze sportu do cizích sítí a počítačů. Ale v původním významu je hacker člověk s detailními znalostmi nějaké technologie, kterou se snaží kreativně využít. A právě pro takové hackery se všude po světě pořádají hackathony – jednodenní nebo dvoudenní akce, na nichž se nadšenci s nejrůznějším znalostním zázemím od programátorů po designéry společně pokoušejí vyřešit nějaký problém.

Na konci října se jeden takový hackathon konal v coworkingovém prostoru HubHub v pražském paláci ARA. Zaměřil se na neurologii, konkrétně na pomoc pacientům trpícím roztroušenou sklerózou. Hackathon iniciovala a podpořila společnost Novartis, organizaci zajistilo uskupení CEE Hacks. Sedmnáct týmů tvořených více než sedmdesáti hackery ze čtrnácti zemí mělo na řešení zadaných úkolů přesně 24 hodin. Vytvářely zařízení a software pro detekci stresu a únavy, pro povzbuzení pacientů, navrhovaly zařízení pro domácí rehabilitaci nebo pro diagnostiku a sledování pacientů.

Vítězem se stal projekt NovaSol týmu Data Gardeners, který by měl pomocí senzoru ve vložce boty a mobilní aplikace zajistit průběžnou diagnózu pacientovy chůze. „Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změnu chůze. V současné době je k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze navíc použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Náš samonabíjecí senzor přesně měří parametry chůze. Data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může sledovat progres nemoci i účinky medikace,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu. Výstupy z podobných akcí pochopitelně nejsou určeny k okamžitému využití, ale často slouží jako inspirace, které se pak mohou chopit profesionálové a nápad dále rozvíjet.

Další podobný hackathon, zaměřený obecněji na chytrá řešení pro zdraví, se v Praze konal koncem listopadu – po uzávěrce Vesmíru.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Dívám se číslům pod povrch

Dívám se číslům pod povrch uzamčeno

Eva Bobůrková  |  4. 12. 2023
Odborně se zajímá o úmrtnost, nemocnost, zdraví, její doménou jsou demografické analýzy, modely a metody. O „počítání“ populací, vědeckých datech,...
Plíživá globální hrozba

Plíživá globální hrozba

Helena Žemličková  |  4. 12. 2023
Zavedení antibiotik do léčebné praxe snížilo počet úmrtí na infekční choroby a spolu se zavedením vakcinace a se zlepšením socioekonomických...
Klony útočí

Klony útočí uzamčeno

Jan Tkadlec, Oto Melter  |  4. 12. 2023
V pozdních večerních hodinách přiváží sanitka na oddělení urgentního příjmu fakultní nemocnice mladého, dosud zdravého a aktivně sportujícího...