860 V
| 7. 10. 2019Paúhoř elektrický (Electrophorus electricus) byl přes 250 let jediným známým zástupcem svého rodu (Linné, 1766). Zároveň byl jediným známým zástupcem řádu Gymnotiformes (asi 250 druhů, 34 rodů v pěti čeledích v Jižní a Střední Americe), který dokáže produkovat elektrické výboje tak silné, že je může používat pro lov a obranu. Ostatní druhy využívají slabé elektrické pole pouze ke komunikaci a navigaci.
Výzkum 107 jedinců ulovených na území Brazílie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany ale odhalil tři na první pohled podobné skupiny, které se však na genetické, anatomické, ekologické i geografické úrovni liší do té míry, že je autoři článku v Nature Communications popsali jako tři samostatné druhy.
E. electricus žije ve výše položených řekách Guyanské vysočiny na území Guyany, Surinamu, Francouzské Guyany a severu Brazílie. E. varii obývá níže položené oblasti Amazonské nížiny. A domovem E. voltai (na počest Alessandra Volty) jsou řeky Brazilské vysočiny více na jihu, v nadmořských výškách okolo 300 metrů. Tamní vody mají nízký obsah soli, zřejmě právě proto autoři u tohoto druhu zaznamenali rekordní výboj: 860 V, o 210 V více než dosavadní rekord. Velké napětí zřejmě ve vodě s nízkou konduktivitou (<30 μS·cm−1) zvyšuje šanci na omráčení kořisti. Proud nepřesahuje jeden ampér.
Společný předek všech tří druhů žil asi před 7,1 milionu let, E. voltai a E. electricus se oddělili před 3,6 milionu let.
Santana C. D. et al., Nat. Comm., DOI: 10.1038/s41467-019-11690-z
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [568,83 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.