Čtyři oči obrácené k exoplanetám
| 7. 1. 2019Astronomové pátrající po exoplanetách získali po sondě TESS další nástroj, který jim umožní objevovat nové světy i poté, co dosloužil vesmírný dalekohled Kepler (Vesmír 97, 690, 2018/12). Evropská jižní observatoř uvedla na pozorovacím stanovišti Paranal v Chile do provozu čtyři dalekohledy projektu SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).
Teleskopy s primárním zrcadlem o průměru 1 m dostaly jména po Jupiterových měsících Io, Europa, Ganymede a Callisto. Jak název projektu napovídá, zaměří se na hledání planet velikosti Země, obíhající v obyvatelných zónách kolem blízkých velmi chladných hvězd a hnědých trpaslíků. Takové stálice jsou hojné, v blízkosti Slunce k nim patří asi 15 % hvězd. Kvůli slabému záření se však obtížně pozorují a o jejich planetách toho zatím víme velmi málo.
SPECULOOS prozkoumá tisíc takových hvězd. Pozorovat bude v infračervené části spektra a exoplanety bude hledat tranzitní metodou, která měří pokles jasnosti hvězdy při přechodu planety přes její disk. „Získáváme nebývalou schopnost odhalovat terestrické planety obíhající některé z nejmenších a nejchladnějších hvězd v našem sousedství,“ říká hlavní vědecký pracovník projektu Michaël Gillon. Koncem loňského roku proběhly testy a kalibrace dalekohledů, nyní startuje výzkumná část projektu.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [247,57 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.