Malá efektivita investic do výzkumu a vývoje v ČR
| 2. 5. 2018Dle nové evropské analýzy hospodářské a sociální situace (tzv. Country Report) se Česká republika ubírá stále více směrem k ekonomice založené na znalostech. Přesto má v oblasti výzkumu a vývoje ještě stále co dohánět.
V Česku se výrazně zvyšují soukromé zahraniční investice do výzkumu a vývoje. V roce 2016 činily výdaje zahraničních firem téměř dvě třetiny všech soukromých výdajů. Naproti tomu výdaje českých firem v posledních dvou letech spíše stagnovaly, nebo se mírně snížily. Veřejné výdaje do výzkumu se poprvé od roku 2008 snížily, a to zejména kvůli poklesu objemu prostředků z evropské unie až o 80 %.
Jedním z rizik je dle zprávy nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků. Podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním je v ČR stále výrazně pod průměrem Evropské unie, přestože se v posledních deseti letech zvyšuje. Česká republika by tak měla přilákat více talentovaných studentů ze zahraničí a klást důraz na zlepšování podmínek pro ženy. Těch je mezi vědeckými pracovníky v Česku jen asi 23 %.
Díky rozsáhlým investicím ze strukturálních fondů se Česká republika v roce 2016 umístila na devátém místě z hlediska intenzity veřejného výzkumu mezi všemi státy EU. Nicméně tyto investice zatím podle zprávy neměly dopad na výrazné zvýšení kvality vědecké práce. Česko se například umístilo až na 20. místě z hlediska podílu vysoce citovaných vědeckých publikací. K rozdílu mezi indikátory vstupů do systému VaV a jeho výstupů přispívá i nízká míra otevřenosti vůči zahraničí.
Zpráva dále konstatuje, že reformní kroky k zvýšení efektivity již byly zahájeny, nicméně zatím nebyly plně implementovány. Jako příklady uvádí novou Metodiku hodnocení výzkumných organizací 2017+, proces implementace Národní strategie inteligentní specializace, nebo mezinárodní peer-review hodnocení velkých výzkumných infrastruktur, které proběhlo v minulém roce.
Redakčně kráceno, plná verze vyšla na vědavýzkum.cz.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [237,33 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.