Festival pro novodobé kutily
| 5. 4. 2018Kutil 21. století už nemusí podomácku pouze stloukat poličky a pájet jednoduché obvody. Díky dostupným součástkám, open source nástrojům a online komunitě nadšenců se může pouštět i do mnohem ambicióznějších projektů. „Garážoví vědci a inženýři“ dnes vyrábějí 3D tiskárny, drony, ale třeba i geneticky upravené bakterie…
Pro podobné nadšence je určen první český Maker Faire – setkání hobby tvůrců, bastlířů a vynálezců, které se uskuteční o víkendu 23. a 24. června v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. První Maker Faire se konal v roce 2006 v San Francisku, později ho místní spolky a organizace začaly pořádat v dalších městech a zemích. V našem okolí se každoročně koná například ve Vídni, Chemnitzu či Berlíně.
Festival se celosvětově koná pod heslem „show and tell“. Účastníci představují své vynálezy, experimenty, zlepšováky i rozpracované nápady a dělí se s ostatními o své zkušenosti. „Takzvaný maker je nejen garážový kutil či modelář, ale člověk, který rád spolupracuje na projektech s ostatními, využívá open source řešení a technologie 21. století, je fanouškem komunitních dílen a umí svůj osobní tvůrčí projekt dobře prezentovat,“ říká Denisa Kera, výkonná ředitelka festivalu Maker Faire Prague.
Festival se koná za podpory vysokých škol, vědeckých ústavů i soukromých firem. Organizátoři festivalu očekávají až 200 vystavovatelů včetně sdílených dílen, kterých v Česku přibývá a jejichž členové mnohdy vystavují na akcích Maker Faire v zahraničí. Festival pořádá spolek Žádná věda, který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy. Více informací nabízí web prague.makerfaire.com.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [249,06 kB]