Peníze přišly, využijme je efektivně
| 8. 3. 2018V Brně oficiálně zahájila činnost Alliance4Life – aliance deseti výzkumných institucí ze střední a východní Evropy, jejímž cílem je zlepšit fungování vědy v době, kdy peněz už je v systému poměrně dost a je především třeba je efektivně využívat.
Za Českou republiku se do aliance zapojily CEITEC Masarykova univerzita a Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). Spolu s nimi jsou členy univerzity a výzkumné ústavy ze Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska, Slovinska, Estonska, Litvy a Lotyšska.
Země střední a východní Evropy získaly v uplynulých letech díky programům EU významné prostředky pro rozvoj vědecké infrastruktury. Vznikly nové instituce, vyrostly moderní budovy, nakoupily se špičkové přístroje… Jejich využití ale komplikuje rozdrobené projektové financování a z něj vyplývající malá stabilita vědeckých týmů i celých organizací.
Alliance4Life chce pozvednout institucionální kulturu, zefektivnit řízení ústavů, zlepšit přístup k zaměstnancům a tlačit k zodpovědnému přístupu i politiky. Členové aliance si budou vyměňovat zkušenosti, pořádat konference a vzdělávací programy pro vedoucí i administrativní pracovníky a vzájemně se podporovat na národní i evropské úrovni. „Nemá smysl stále si stěžovat na vnější podmínky, na pravidla EU a financování ze strany státu. Ve skutečnosti je toho velmi mnoho, co můžeme zlepšit sami,“ říká Jiří Nantl, ředitel CEITEC na Masarykově univerzitě.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [263,42 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.