Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Stefan Zimmer ed.: Keltové. Mýtus a realita

 |  5. 2. 2018
 |  Vesmír 97, 116, 2018/2

Vyšehrad, Praha 2017, ISBN 978-80-7429- 806-6

Německý jazykovědec a keltolog Stefan Zimmer kolem sebe shromáždil skupinu odborníků na různé vědní disciplíny s cílem poskytnout souhrnný a reálný pohled na keltský svět na základě nikoli legend a mýtů, ale výsledků moderních výzkumů. Jednotlivé příspěvky jsou tak věnovány historii, archeologii, ale také vývoji keltských jazyků a literatury, náboženství, folkloru, práva. Autoři zdůrazňují, že jejich pohled na Kelty je německý, středoevropský, a proto osvobozený od ideologických konotací (s jakými se lze často sejít ve Francii a Velké Británii). Nechybí odkazy na další literaturu a výběr muzeí s keltskou tematikou.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Antropologie

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné