Synergie při výzkumu sítí
| 3. 12. 2018Matematik Jaroslav Nešetřil z Matematicko-fyzikální fakulty UK získal spolu se svými maďarskými kolegy štědrý ERC Synergy Grant. Bude zkoumat matematickou teorii dynamických sítí. Ta studuje vztahy mezi vzájemně propojenými prvky a je důležitá pro nejrůznější oblasti vědy a technologií. Uplatňuje se v medicíně, biologii, komunikačních technologiích, ale i v sociálních a ekonomických systémech.
„Cílem našeho výzkumného týmu proto snaha o přetváření chápání komplexních systémů a vytvoření základu pro aplikace v řadě oborů,“ říká k tomu Jaroslav Nešetřil. Na projektu Dynamika a struktura sítí (DYNASNET) s rozpočtem 9,3 milionu eur na šest let bude spolupracovat s dvěma maďarskými vědci. Albert-László Barabási ze Středoevropské univerzity (zatím ještě) v Budapešti je odborník na sítě (česky vyšla jeho kniha V pavučině sítí, Paseka, 2005), Laszlo Lovasz, předseda Maďarské akademie věd, je stejně jako Nešetřil matematik se specializací na teorii grafů
Studium sítí prošlo spolu s matematickou teorií grafů v uplynulých letech bouřlivým vývojem. Tento však byl do značné míry nezávislý a experti obou oborů spolupracovali jen v omezené míře. DYNASET umožní zapojení i expertů z dalších oblastí včetně buněčné biologie, neurověd či informačních technologií. Právě mezioborovou spolupráci tento typ ERC grantu podporuje. Z 295 žadatelů (týmů tvořených dvěma až čtyřmi vědci) letos uspělo 27 výzkumných skupin.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [304,49 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.