Volná licence pro obsah Akademie věd
| 5. 11. 2018Tuto zprávu uvítají novináři, popularizátoři vědy, učitelé, studenti – a v důsledku z ní bude mít prospěch nejširší veřejnost: Akademie věd ČR uvolnila část svého mediálního obsahu pod svobodnou licencí Creative Commons. Kdokoli tak může za splnění jednoduchých podmínek materiály zdarma využívat. Podobný přístup zvolily už dříve četné zahraniční výzkumné a vzdělávací instituce.
Akademie věd si vybrala licenci CC BY-SA 3.0 CZ, která umožňuje obsah volně (i komerčně) šířit jak v původní, tak v libovolně upravené podobě. Podmínkou je uvedení zdroje, vyznačení případných změn a zachování licence i pro odvozená díla.
V úložišti médií Wikimedia Commons jsou už nyní desítky snímků a další budou přibývat. Využít lze například profesionální portréty významných osobností AV ČR, snímky klíčových infrastruktur (např. tokamak COMPASS nebo laserové centrum PALS) a ilustrační záběry z výzkumu. Kromě fotografií jsou volně využitelné i některé texty a další obsah na stránkách www.avcr.cz. Poznají se podle ikony příslušné licence.
Předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová v této souvislosti připomíná slogan Strategie AV21, jíž se Akademie věd řídí: špičkový výzkum ve veřejném zájmu. „Ve veřejném zájmu je určitě také šíření mediálního obsahu, který vytváříme mimo jiné z veřejných prostředků. Chceme tak podporovat povědomí o české vědě mezi všemi generacemi obyvatel ČR,“ říká.
„Děkujeme Akademii věd za vstřícnost i odvahu část svého obsahu pod svobodnou licencí sdílet, neboť v Česku je tento přístup stále výjimkou. Bylo by skvělé, kdyby se další české instituce nechaly inspirovat a i ony své archivy veřejnosti otevřely,“ říká Petr Brož, český wikipedista, který se na uvolňování obsahu AV ČR podílel společně se spolkem Wikimedia ČR, tuzemskou pobočkou Wikimedia Foundation.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [278,17 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.