Pohled do propasti času
| 5. 11. 2018Fotografie pořízená Hubbleovým kosmickým teleskopem zachycuje současně objekty, které ve skutečnosti dělí obrovská, ta největší možná vzdálenost – prostorová i časová. Na snímku jsou jak objekty Sluneční soustavy, tak galaxie ležící až na samé vzdálené hranici pozorovatelného vesmíru.
Obrázku dominuje kupa galaxií, jejíž katalogové označení je Abell 370. Je to mimořádně fotogenická a zajímavá kupa, čítající stovky galaxií pevně svázaných vzájemným gravitačním působením. Při pohledu od Země se nám promítá do souhvězdí Velryby. Fotografie byla poprvé zveřejněna v květnu 2017, ale tehdy na ní něco chybělo.
Pohledy do hlubin vesmíru
Cílem pozorování nebyla samotná kupa Abell 370. Snímky, z nichž je tato fotografie složena, byly pořízeny v rámci kampaně zvané Frontier Fields – šlo o hloubkové pohledy až k hranici pozorovatelného vesmíru. Tou hranicí je vzdálenost, z níž k nám stihlo doletět světlo za dobu existence vesmíru, tedy za 13,8 miliardy let. Díky konečné rychlosti světla tak žijeme vlastně v bublině, již právě nazýváme pozorovatelným vesmírem.