276
| 4. 6. 2017Rychlý vzestup čínské vědy lze dokumentovat jak praktickými výsledky (ať už v technických oborech, nebo třeba v biomedicíně), tak nárůstem počtu vědeckých publikací. V tomto ohledu však kvantita často vítězí nad kvalitou. Čínští vědci nejen publikují v průměru v horších časopisech než jejich kolegové v zemích s dlouhou tradicí špičkového výzkumu, ale častěji se uchylují k nepoctivým praktikám.
Publicistický server Quartz na základě dat, které shromažďuje Ivan Oransky na svém blogu Retraction Watch, přišel se zjištěním, že z Číny pochází nadpoloviční většina všech článků, které byly v posledních pěti letech retrahovány kvůli problémům spojeným s peer-review procesem. Celkem časopisy v letech 2012 až 2016 z tohoto důvodu stáhly 498 článků, z nichž 276 mělo korespondenčního autora z některé z čínských výzkumných institucí. Výjimkou nejsou ani zcela smyšlené posudky od „kolegů“ se smyšlenými e-mailovými adresami. Pro srovnání: Čína má publikační výkon měřený počtem prací srovnatelný s Německem, to má však za stejné období na kontě jediný stažený článek.
Nelichotivé statistiky někdy rostou skokově. Časopis Tumor Biology například v dubnu najednou stáhnul 107 článků čínských autorů (DOI: 10.1007/s13277-017-5487-6).
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [237,41 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.