Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Jedy a mýty

Ad Vesmír 96, 88, 2017/2
 |  6. 4. 2017
 |  Vesmír 96, 189, 2017/4

Jako odborníka v oblasti generických léčiv mne vždy zamrzí (a někdy i naštve), pokud jsou o generikách podávány nesprávné informace, které zhoršují pověst těchto léčiv. Bohužel k tomu nevědomky přispěla i kolegyně Hajšlová svým tvrzením v třetím odstavci.

„A my zjistíme, že je tam přimíchána aktivní složka viagry, samozřejmě bez jakéhokoli upozornění, nebo ještě hůř, obsahuje generika, tedy nějaké modifikované molekuly viagry. A z obalu se nedozvíte nic o možných škodlivých účincích. Těchto látek, které kopírují viagru a jsou opravdu nebezpečné…“.

Nu a nepoučený čtenář si z uvedeného odstavce zapamatuje, že generika jsou špatná a opravdu nebezpečná. Ve skutečnosti jsou samozřejmě generika terapeutickým ekvivalentem originálních léčiv obsahujícím stejnou účinnou látku. Tedy generika viagry obsahují stejně jako viagra účinnou látku sildenafil. Látky, o kterých se zmiňuje profesorka Hajšlová, jsou strukturní analoga sildenafilu (např. acetildenafil, nitrosodenafil, aildenafil, sulfoaildenafil a další), jejichž užívání může být opravdu nebezpečné, protože u nich většinou neproběhlo odpovídající klinické hodnocení. Bližší podrobnosti lze nalézt např. v článku v Chemických listech 107, 623, 2013. 

Jinak se mi tento aktuální článek líbil, jedinou další připomínkou je, že pro „Good Laboratory Practice“ se v češtině používá termín „správná laboratorní praxe“, ne tedy „dobrá…“.

Stanislav Rádl

Děkujeme za upozornění a opravujeme znění předmětné věty na správné:

„A my zjistíme, že je tam přimíchána aktivní složka viagry, samozřejmě bez jakéhokoli upozornění, nebo ještě hůř, obsahuje nějaké modifikované molekuly viagry. A z obalu se nedozvíte nic o možných škodlivých účincích. Těchto látek, které kopírují viagru a jsou opravdu nebezpečné…“.

Redakce

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Toxikologie

O autorech

redakce

Stanislav Rádl

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...