Kdo povede NASA?
| 2. 10. 2017Donald Trump oznámil jméno kandidáta na budoucího ředitele NASA. Je jím Jim Bridenstine, zvolený za Oklahomu do Sněmovny reprezentantů, v níž je členem výboru pro vědu, vesmír a techniku. Jeho volbu ale ještě musí potvrdit Senát.
Bývalý pilot amerického námořnictva, který má za sebou bojové mise v Iráku a Afghánistánu, vystudoval ekonomii a psychologii na Rice University, z Cornellu má titul MBA. Po odchodu z vojenské služby vedl letecké a kosmické muzeum v Tulse. Jeho oblíbeným tématem je možnost využití měsíčních zdrojů. Pokud se ujme funkce, lze očekávat přesun zájmu NASA od Marsu k Měsíci.
Je zastáncem komerčních letů do vesmíru, kontroverze budí jeho názory na klimatické změny. Značnou pozornost vyvolal jeho výrok z roku 2013: „Globální teploty přestaly růst před deseti lety. Pokud nějaké změny skutečně probíhají, korelují s výkonem Slunce a s oceánskými cykly.“ A o tři roky později zopakoval často zaznívající argument (jehož relevance v kontextu současného dění je neméně často zpochybňována), že v minulosti Země lze najít daleko teplejší období i bez vlivu člověka.
Není pochyb, že během schvalovacího procesu bude jeho názor na klimatické změny předmětem četných dotazů. „Nepřijde s tím, že máme přestat s financováním klimatického výzkumu. Rozhodně věří, že se planeta otepluje a že oxid uhličitý k tomuto procesu přispívá,“ řekl časopisu Science Kelvin Droegemeier z Oklahomské univerzity, který s Bridenstinem spolupracuje.
Kritici Trumpova rozhodnutí říkají, že by v čele NASA neměl stát politik. Tyto hlasy nezaznívají jen od demokratů. Například vlivný republikán (a Trumpův sok z primárek) Marco Rubio se nechal slyšet, že NASA má vést odborník na kosmický výzkum a agentura má být nezávislá na politických stranách
Ke stažení
- článek ve formátu PDF [236,31 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.