Konflikt funkcionalismu a socialistického realismu
Příklad Kladno-Rozdělov
| 4. 2. 2016
| Vesmír 95, 122, 2016/2
Rok 1948 se v Československu stal přelomovým bodem. V důsledku komunistického puče se proměnila celá společnost, politická reprezentace, instituce, vzorce chování a postupně i vizuální kódy. Výjimku v tomto komplexním a autoritativním procesu samozřejmě nemohla tvořit ani architektonická produkce. Radikální posun od tehdy dominantního funkcionalismu k nově diktovanému socialistickému realismu lze dobře ilustrovat na příkladu sídliště Kladno-Rozdělov.
Nyní vidíte 13 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Architektura
RUBRIKA: Architektura
O autorovi
Vendula Hnídková
Mgr. Vendula Hnídková, Ph.D., (1978) studovala dějiny umění v Brně, Vídni, Praze a Helsinkách. V rámci Marie Skłodowska-Curie Fellowship působila na Birminghamské univerzitě, kde se zaměřila na problematiku bydlení. Aktuálně vede v Ústavu dějin umění AV ČR český tým bilaterálního projektu Invisible Agents, v němž se zabývá vlivem Ministerstva veřejných prací na architektonickou produkci v meziválečném Československu.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.