i
Zvukový hologram
| 8. 12. 2016 | Vesmír 95, 683, 2016/12
Kromě optických hologramů lze konstruovat i hologramy zvukové. Fyzikové nyní představili energeticky úspornější způsob, jak toho dosáhnout. Místo složité elektroniky využívá pasivní metamateriály. Tvoří je plastové kostičky vytištěné na 3D tiskárně, v každé z nich je dutina ve tvaru spirály. Čím hustěji je vinutá, tím pomaleji se jí zvukové vlny šíří. Jejich vhodnou kombinací lze zvuku dodat prostorový charakter. Využití se nabízí od domácího sterea po lékařské ultrazvuky – pro ně by ale kostičky musely být stokrát menší než v představeném prototypu.
Xie Y. et al., Scientific Reports, DOI: 10.1038/srep35437
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [475,55 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika
RUBRIKA: Mozaika
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...