314
| 8. 12. 2016Rorýsi z Evropy nelétají zimovat ani tak do Afriky, jako spíše nad Afriku. Švédští ornitologové po dva roky sledovali několik rorýsů obecných (Apus apus), které vybavili pohybovými čidly a moduly pro záznam polohy. Žádný z rorýsů nestrávil od vyvedení mláďat do návratu do hnízdišť v jižním Švédsku ve vzduchu méně než 99,5 % času a čtyři z nich za celou dobu nepřistáli ani jednou. Rekordman mezi nimi pobýval ve vzduchu bez přestávky 314 dní, tedy celých deset měsíců.
I ti „nejlínější“ rorýsi předvedli úctyhodný výkon. Jeden například strávil první rok čtyři únorové noci kdesi ve skalách či na stromech, snad kvůli nepříznivému počasí. Jinak se země nedotkl. O rok později si odpočinul pouze jednou – na dvě hodiny.
Hedenström A. et al., Curr. Biol., DOI: 10.1016/j.cub.2016.09.014
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [475,55 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.